Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Št 21. februára 2019 / 20:20 - Št 21. februára 2019 / 23:59

Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú
Podľa policajného vyšetrovania 21. februára 2018 o 20:20 h. zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Dôvodom bola Jánova práca, ktorý písal o korupcii, prepojení biznisu a politiky na Slovensku a o zneužívaní európskych fondov. Osem mesiacov po jeho vražde polícia zatkla objednávateľov a najatých vrahov, ktorí teraz čakajú vo väzbe na súdny proces.
Vražda mladého novinára a jeho snúbenice otriasla Slovenskom. Občania v celej krajine vyšli po dlhej dobe opäť protestovať do ulíc. Došlo k zmene na čele vlády, z postu premiéra odstúpil  Robert Fico, novinári rozsiahlo informovali o prepojení politiky a špinavých peňazí. Podľa prezidenta republiky nič nezmenilo súčasné Slovensko tak zásadným spôsobom, ako táto vražda.
Presne rok po zločine, 21. februára 2019 o 20:20 h,  si Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú pripomenieme v priestoroch Tabačky Kulturfabrik. Verejné osobnosti, Košičania, občianky a občania Slovenskej republiky, známi a neznámi, novinári, politici, aktivisti, umelci, študenti a kultúrni pracovníci budú nepretržite 24 hodín čítať jeho novinárske texty. Spomienku ukončíme nasledujúci deň o 20:20 h. Účastníci spomienky sa budú pri čítaní textov v priestore Bistra Tabačka striedať každú pol hodinu. Počas celej doby bude čítanie prístupné verejnosti a zároveň natáčané a streamované cez online platformu.
Vražda predstavuje pre civilizovanú spoločnosť, za akú sa považujeme, neprístupný čin. Vražda novinára, ktorý sa usiloval upozorniť na neakceptovateľné postupy v otvorenej, solidárnej, tolerantnej a demokratickej spoločnosti, ktorú chceme na Slovensku vybudovať, sa stala pre nás akýmsi mementom. Pripomínať si tých, ktorí zomreli v boji za spoločnosť, je našou povinnosťou. Aktívne pokračovať v tomto boji,  je našou voľbou.  Preto budeme v Tabačke verejne čítať texty Jána Kuciaka a pripomenieme si, v akej krajine žijeme a akú krajinu chceme mať. Zároveň tým vzdáme hold mladému človeku, ktorý zomrel len preto, že si trúfal verejne hovoriť pravdu.

#AllForJan
Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik