DOM OBRADOV – Matej Gavula

Št 20. mája 2021 / 18:00 - Po 14. júna 2021 / 20:00

DOM OBRADOV – Matej Gavula

„Na lavičkách z bratislavského Námestia slobody je zaujímavá ich funkcia hudobného nástroja. Ak sa pri sedení začneš prehrabávať v tých ohýbaných profiloch, nie sú to už len stroje na sedenie, ale monumentálne kovové harfy.“

Sochár a teoretik všednosti Matej Gavula je najfrekventovanejším bratislavským výtvarníkom košických výstav posledných 12 mesiacov. Po účasti na kolektívnej výstave a dvoch rolách architekta výstav vo VSG sa predstaví so solo show v Dom obradov v Galérii Tabačka. Na pozadí príbehu ikonickej bratislavskej lavičky a ďalších nájdených i autorských objektov predstaví svoje kritické vizuálne rozprávanie o prerode mesta v priebehu rokov, cashflowu a pod tlakom zubu času.

V tvorivom dialógu s kurátorom Samuelom Velebným premenili galériu na Dom obradov všednosti mestského života. Práve všednosť mestskej hmoty je tichým a neomylným svedectvom o kvalite verejného priestoru, resp. „životného prostredia“, ako sa v umenovednom diskurze hovorilo za predrevolučných čias. Gavula na výstave predstaví okrem apropriovaného mobiliáru z depozitu mesta Bratislava aj objekty zo svojej 3D tvorby, sériu fotografií a videoinštaláciu. Tešíme sa na Vás pondelok – sobotu v čase 14:00 – 19:00.

 

Otvorenie výstavy: 20. 5. 2021 / 18:00

 

Matej GAVULA (1972, Bratislava)

V rokoch 1986 až 1990 študoval na oddelení Kameňosochárstva na Strednej škole umeleckého priemyslu, v roku 1996 absolvoval Ateliér Skla na Vysokej škole výtvarných umení. Pracuje v médiách objektu a sochy, fotografie, videa a performance, venuje sa aj architektúre výstav. V nedávnej minulosti prezentoval svoju tvorbu napríklad na skupinovej výstave „Sú dané…“, kurátora Petra Tajkova vo VSG Košice, 2020, samostatnej výstave „Abrazívna spoločnosť“ (kurátorka Judit Angel) v Tranzit.sk, 2019, na výstave „Otras“ s Jánom Gašparovičom v HotDock project Space, 2019 v galérii Soda na výstave „Stratená forma“ s Jurajom Gavulom, 2018, spolu s APART collective na výstave 

Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch antropocénu 

v galérii Plusmínusnula v Žiline  

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

DOM OBRADOV – Matej Gavula

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik