Taste and share Ukraine

Pi 29. júla 2022 / 18:00 - Pi 29. júla 2022 / 22:00 Predaj ukončený

Taste and share Ukraine

Pozývame vás do Tabačky k nášmu komunitnému stolu ochutnať Ukrajinu na prvom verejnom stretnutí komunitnej kuchyne Taste and Share. Hlavnou témou stretnutia budú ľudia z Ukrajiny a ich život v Košiciach. Počas večera budete mať možnosť ochutnať borsč a pelmene, ktoré pre vás pripraví pani Oleksandra. Okrem toho vám porozpráva o svojom živote v Košiciach aj o tradičnej ukrajinskej kuchyni.

Našim cieľom je podnecovať diskusie na témy, ktoré sa týkajú každého z nás. Náš veľký komunitný stôl bude v najbližších mesiacoch hostiť skupiny, ktoré sa v Košiciach snažia usadiť, cudzincov, ktorí sú tu udomácnení tak, že ich už za cudzincov ani nepovažujeme a ľudí, ktorí malými krokmi menia Košice na lepšie miesto. Stačí len prísť, stretnúť sa pri chutnom jedle a počúvať. Prijmite pozvanie ku komunitnému stolu, ochutnajte tematické špeciality a hlavne, príďte sa podeliť. Podeliť sa o jedlo, o myšlienky, o životný priestor. Taste and share!

Hlavnými aktérkami večera budú Oleksandra a Halia, ktoré vám vyrozprávajú svoje príbehy. Pani Oleksandra žije v Košiciach už 5 rokov. Z jej rodného mesta Luhansk, kde s rodinou žila a podnikala, ju v roku 2014 vyhnala ruská invázia. Po tom, ako jej syna zajali separatisti, dostali s rodinou 24 hodín na odsťahovanie. Ich prvé kroky smerovali do Kyjeva, kde z očakávaných dvoch týždňov bolo niekoľko rokov. Nakoniec sa rozhodli pre život na Slovensku a usadili sa v Košiciach. Oleksandra sa venuje záhradkárčeniu, zaváraniu a príprave tradičných ukrajinských jedál. Svoje produkty predáva aj na trhu na Dominikánskom námestí. Halia Tahirdžanova je z Ukrajiny, býva v Kyjive. Na Ukrajine pracovala ako prekladateľka a v oblasti sociológie a tu momentálne pôsobí ako humanitárna pracovníčka v jednom z centier pre Ukrajincov. V Košiciach je od 6. marca.

Stretnutie s komunitou Ukrajincov v Košiciach pre vás prinášame spolu s občianskm združením Mareena. Mareena sa pomocou dobrovoľníctva, vzdelávania, komunitných aktivít a šírenia povedomia snaží vytvoriť inkluzívnejšiu spoločnosť a otvorený domov pre všetkých, ktorí ho prišli hľadať práve na Slovensko. Pôsobia v Bratislave, Nitre, Košiciach, Gabčíkove, a momentálne aj na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, kde v spolupráci so štátnymi zložkami denne dohliadajú na poskytovanie služieb za hraničným priechodom pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Tento projekt je podporený projektom Košice 2.0, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia.

Vstup: 5€ / Art Garden

Taste and share Ukraine

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik