Vedecká kaviareň: Mozog versus počítač

Ut 28. mája 2019 / 18:00 - Ut 28. mája 2019 / 22:00

Vedecká kaviareň: Mozog versus počítač
Prednášajúci: RNDr. Ján Gálik, Csc., Neurobiologický ústav Biomedicínskeho centra SAV, Košice

Hlavné tézy prednášky:
Prednáška a beseda bude o dvoch témach – porovnanie súčasných počítačov a ľudského mozgu, a možnosti a formy komunikácie mozgu s počítačom. Mozog je často prirovnávaný k počítaču, a nervové bunky k jeho súčiastkam, tranzistorom. Je to ale oveľa zložitejšie. Už každá nervová bunka je vlastne samostatným počítačom, a mozog je užasným superpočítačovým centrom, aké zatiaľ v technickom svete nemá obdobu. Mozog komunikuje pomocou elektrických impulzov, čo dáva možnosť vytvorenia prepojenia (interfejsu) medzi informáciami tvorenými v mozgu na jednej a počítačom na strane druhej. To má význam pre zdokonaľovanie ľudských schopností (kyborgovia), ale napr. v oblasti protetiky pri návrhu a konštruckii inteligentných protéz.

Vedecké kaviarne sú osvedčenou formou popularizácie vedy a rozširovania obzoru verejnosti v mnohých krajinách, osvedčil sa aj Slovensku a to vďaka podpore APVV. Vedecké kaviarne sa organizujú v neformálnych priestoroch kaviarne formou popularizačných prednášok nielen z oblastí neurovied; hosťami sú ľudia z odboru, ktorí prinesú do Tabačky atraktívne témy. Veríme, že uvoľnená atmosféra a zaujímavé témy prispievajú k zlepšeniu vzťahu verejnosti k vede a výskumu.

Vstup: voľný / Kino Tabačka

Vedecká kaviareň: Mozog versus počítač

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik