Zoznámte sa s Ernestom: Sean Mulholland (USA)

Ut 19. novembra 2019 / 19:00 - St 18. decembra 2019 / 23:59

Zoznámte sa s Ernestom: Sean Mulholland (USA)

Pomôžte UI dozvedieť sa, čo robí ľudí šťastnými!

Umelá inteligencia a strojové učenie patria medzi najhorúcejšie témy v technologickom svete, ale veľa ľudí sa cíti zastrašených alebo sa dokonca obáva týchto technológií. Ako dizajnér zážitkov a interakcií s hybridným umením a technikou na pozadí, Sean Mulholland už dlho fanúšikom koncepcie používania umenia a dizajnu ako trójskeho koňa na sprístupnenie zložitých konceptov. Takto vznikol ERNEST.

ERNEST je inštalácia, ktorá dáva divákovi školenie základnej umelej inteligencie. Pomocou technológie rozpoznávania tváre a emócie ERNEST ukazuje užívateľské snímky a snaží sa zistiť, ako je šťastný. Cieľom je zapojiť používateľov do zážitkov podobných hre, aby im pomohli pochopiť, ako sa učia modely strojového učenia, a jemne naznačiť oblasti, v ktorých by sa mohla zaujať predpojatosť.

ERNEST vyzerá vintage. Vďaka starému hardvéru a nostalgickej grafike sa ERNEST na povrchu necíti inteligentne. Jeho vzhľad má evokovať čas, keď počítače niesli prísľub utopickej budúcnosti pred hromadným pripojením a všadeprítomným zhromažďovaním osobných údajov.
Keď diváci interagujú a hrajú sa s ERNESTom, vidia, že stroje môžu mať takmer ľudské vnímanie, reagujú odlišne na rôzne tváre a niekedy sú neuveriteľne presné … alebo úplne nesprávne.

Autori chceli, aby si ľudia uvedomili, že navrhovanie systémov, ktoré dokážu vnímať človeka bez priameho vstupu, je v rozpore s etickými otázkami. Takéto systémy sa už zavádzajú vo veľkom rozsahu.

ERNEST iba poškriaba povrch týchto veľkých etických otázok, ale dúfame, že to pomôže ľuďom nahliadnuť do toho, ako si myslia umelé inteligencie a ako môže byť jeho myslenie chybné. Čím viac môžeme ako spoločnosť začať chápať tieto systémy, tým lepšie môžeme posúdiť ich kvalitu a snažíme sa ich navrhnúť tak, aby boli v súlade s našimi spoločnými ľudskými hodnotami.

Sean bude mať aj workshop, a prednášať na konferencii počas Art & Tech Days and Conference.

Viac informácií:
https://seanmulholland.com/ernest/
http://codame.com/projects/ernest
https://www.ideo.com/blog/no-beards-allowed-exploring-bias-in-facial-recognition-ai

Zoznámte sa s Ernestom: Sean Mulholland (USA)

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik