Zviera, teda som + Memento Stella

So 22. júna 2019 / 16:00 - So 22. júna 2019 / 20:00

Zviera, teda som + Memento Stella
Réžia: Bea de Visser (NL), 10 min, 2019
Jacques Derrida začal v roku 1997 svoju povestnú desaťhodinovú prednášku na konferencii v Cerisy tým, že tematizoval udalosť, keď je on/človek objektom pohľadu zvieraťa, a tým sa kriticky vymedzil k Heideggerovmu rozlíšeniu človeka a zvieraťa. „V prvej tretine prevláda vnútorný monológ (podložený citáciami Derridovho textu) a obrazy pohľadov štyroch tvorov: človeka, psa/vlka, zajaca, a napokon orla. V druhej tretine vzniká dramatický konflikt medzi týmito zvieratami, ktorý je daný štúdiou ich činností. Zvieratá sa rozdelia na dravcov a obete, kde je tak trochu ten zajac naháňaný, ale žena ho zachráni tým, že zachytí vlka. Následne sa činnosť ženy prejaví v hre na gitaru: žeby odkaz na hľadanie harmónie? Harmónia a rovnováha sa nastoľuje v tretej časti: orol je vypustený z ateliéru, pes prestane poľovať na zajaca. Žena prednesie slová o novej úrovni vzájomnej akceptácie tvorov.“ (Juraj Oniščenko, filozof)

Réžia: Takashi Makino (JP / HK), 60 min, 2018
„Niekoľko rokov som cestoval po svete so svojimi filmami. A v tomto temnom, smutnom svete vojen a terorizmu, bezpočtu životov stratených v dôsledku katastrof spôsobených prírodou aj človekom neprešiel jediný deň, kedy by som nemyslel na smrť. Zároveň si uvedomujem, že smrť nie je to jediné, čo nás spája. Rodíme sa, vyrastáme a žijeme na tejto malej planéte medzi hviezdami. Mojimi dielami sa vinie myšlienka, že ak si túto pravdu aspoň raz za deň a hoc len na majú chvíľu uvedomíme, možno niekde v hĺbke srdca nájdeme spoločný umelecký výraz, kľúč k miestu, ktoré existuje mimo náboženstiev, politik, hraníc, jazykov a osobných túžob, ktoré nás rozdeľujú.“ (Takashi Makino) Čisto meditatívny, abstraktný experimentálny film nadväzujúci na teórie rytmu a koncepty vizuálnej symfónie Hansa Richtera a Waltera Ruttmana mal premiéru na MFF Rotterdam 2018.

Zviera, teda som + Memento Stella

Používaj Tabačku

Zaujímajú nás vaše nápady. Zapojte sa do tvorby programu alebo prispejte nápadmi na nové formáty

Chcem sa zapojiť

Newsletter

Tabačka by ti ráda zasielala všetko čo sa u nás deje

Tabačka Kulturfabrik

Gorkého 2, 040 01 Košice,
Slovensko

Ukázať na mape
Tabačka Kulturfabrik

Ďakujeme všetkým, ktorí navštívili a navštevujú Tabačku Kulturfabrik. Záujem o našu prácu jej dáva zmysel a prináša nám novú energiu!


S finančnou podporou

Ďakujeme za podporu

Tabačka Kulturfabrik